alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

Ionic bonds result from elements_____.
Read the excerpt below and answer the question. What, are you crossing of yourself? Well, use that trick no more I would advise you. (scene 7, lines 72-73). Wh
Find the length of side c in the right triangle below. Round to the nearest tenth if necessary. A) 4.9 B) 13 C) 14 D) 1669
Please help me out with this
I need help please?!!!
Helen divides up some money to give to her 8 nieces. If d represents the total amount, enter a expression to represent how much money does each niece receives
wskaż trzy zasady moralne składające się na model etyki condrawoskiej
Find the circumference of the following
Organic matter is essential in soil for it to be able to produce vegetation. What roles do organic matter play in making soil viable? Select all that apply. 1
The tape diagram represents an equation. Write an equation to solve