mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

Acid deposition is a broad term used to describe several ways that acids fall out of the atmosphere True or False
Which location is the best option for someone in case of a wildfire
how did the proclamation of 1763 fuel resentment
A 2 gallon bottle of fabric softener costs $28.16. What is the price per cup
Please help. I need an explanation with the answer in the pictures is the question.
I am a very active person," Mrs, Stevenson said, "but I've had some injuries, so I try not to overdo it. My favorite activities are to run, to swim, and _______
match the trade item with the country that created or had it from the beginninggoldirongrainjeweleryivory
The sum of three consecutive odd numbers is 33. What is the smallest of three numbers
Solve for s. Im giving brainliest and 50 points. Please Help me 1/2 s=72 A. 1/7B. 2/7C. 3D. 7
How to get abs fast when your a girl