victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Rome was republic ruled by senators (wealthy landowners) and the people.
o eliminate the y-terms and solve for x in the fewest steps, by which constants should the equations be multiplied? First Equation: 5x − 4y = 28 Second
Which thick layer of the heart maintains its constant pulse?
The type of psychologist who studies how people are affected by the presence of others is called a ________ psychologist.
Which of these is not closely associated with germany's actions during world war i?
I’m so confused need help of the height Or the light house
the drama club ordered 15 pizzas for the cast party if the 25 members ate 12 1/2 pizzas out of the 15 how much pizza did each cast member eat
If there are n teams in a league and each team plays each other twice in a​ season, the total number of games is given by the polynomial squared 2 minus−n equal
Which of the following are possible rational roots of the polynomial function
Which Process Would Bacteria Living Near A Heat Vent On The Ocean Floor Use To Build Carbon-Based Molecules , Such As Sugars