trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Which is the correct process for selecting an entire row in a spreadsheet? Click on any cell in the row. Select Rows in the Insert menu. Select Rows in the Form
Let s = 8. What is the value of 6 + 2s? A. 16 B. 22 C. 28 D. 64
which polynomial is equal to (-3x^2+2x-3) subtracted from (x^3-x^2+3x)?
what is the distance around a geometric figue called
can a triangle be formed with the side lengths of 8 cm 4 cm and 12cm
if the diameter of a circle is 25 inches, how long is the radius?
What are the solutions to the equation y² + 16 = 212? Choose all answers that are correct. A. 98 B. –98 C. 14 D. –14
Round to the nearest cent
what are the consequences when cultures interact
A doctor raised $35,602 to use for research. She later found out that she would need $69,600 to completely pay for it all. How much more money does the doctor