We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

How would you explain the currently accepted atomic theory to a third grader?
In Aunt Peggy’s backyard there are cows and chickens. There are 20 more chickens than cows. The total number of legs is 130. How many chickens and how many cows
Can anyone solve this?
For an F-distribution, find (a) f0.05 with v1 = 7 and v2 = 15; (b) f0.05 with v1 = 15 and v2 = 7: (c) f0.01 with v1 = 24 and v2 = 19; (d) f0.95 with v1 = 19 and
Iconium was owned by Byzantium when Justinian ascended to Emperor True False
Directions: Using the pictures to help you, answer each question in complete French sentences.Où est le crayon?Où est la carte?Où sont les devoirs?Où est la fil
A marble with a radius of 1 cm. has a mass of 10 grams. What would be the mass of a similar marble whose radius is 2 cm?
The was fought in 1813 between a group of filibusters and the Spanish government it is believed to be the bloodiest military engagement ever fought on Texas soi
100.0 J of work accelerates a 0.500 kg hockey puck across an ice rink (a frictionless environment). The total kinetic energy gained by the puck is? a. 0.500 J b
Whats the slope ?.please help me