bonzsop
bonzsop bonzsop
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation.

270 miles in 6 hours

Respuesta :

LeilaniParham2007
LeilaniParham2007 LeilaniParham2007
  • 01-12-2021

Answer:

45 miles per hour.  270 divided by 6 is 45 there.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost
Line WX contains (−1, 2) and (4, 12) Line YZ contains points (5, 8) and (−2, −6). Lines WX and YZ are
Octavia has received an email from a customer, asking her a question about a product. unfortunately, octavia doesn't know the answer. however, she has a team me
What is the importance of Olympic mascot
Find the pattern and use it to list the next two terms in the sequence. 3, -6, 18, -72, 360, -2,160,___,___.
How to write a research paper on registered nurses
Use the power rule & the power of a product rule to simplify the expression. (2p^4)^6
2.5 in scientific notation
You measure the lengths of three worms for a biology experiment. The shortest worm is 1.28 inches and the largest worm is 1.285 inches. Which of the following
using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of water. $7.14 for 6 granola bars $8.