davidsutherland171
davidsutherland171 davidsutherland171
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for
1
6
of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

Pokefan
Pokefan Pokefan
  • 02-12-2021

Answer:

18

Step-by-step explanation:

3 / 1/6

3*6/1

18

Answer Link

Otras preguntas

At a store, 2 gallons of milk cost $6. What is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?A) Clear checkB) $0.33 per gallonC) $3 per gallonD) $4 per g
I have no idea how to solve a or b without a calculator
Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
“an inconvenient truth” summarized with key figures please
The periodic test in Mathematics has 50 questions. If Joy got 90% correct answers, how many questions did she miss?​
Select the correct pairs of triangles. The measures of two angles of pairs of triangles are given. Which pairs of triangles are similar? Triangle 1: 55°, 45° Tr
What are behaviors that make up good public speaking?
what is a bust??????​
Color: 4. You have 4 dimes, 8 nickels, 5 pennies, and 3 quarters. You draw three coins one after the other without replacement. What is the probability you draw
What is the full form of WHO?