gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPPPP A spherical mold is used to create chocolate candy. What is the volume of the mold? Leave answer in terms of pi.
PLEASE HELP ME OUT!!! THANK YOUUU
How does the theme "it's a struggle to fit when people already see you as 'different' "connect to larger social issues?
what religious group dominated the middle colonies
Help me with this IXL please
What did the developemt of brain imaging technology allow reseachers to do
If you made a three-dimensional model of an atom and its nucleus, how would you represent the atom? 7th grade
HELPPP ASAPPP!!!! 20 POINTSS!!! Why do cells use fat and starch for long-term energy storage instead of ATP molecules? A.) ATP is used for long-term storage, w
The 14th Amendment to the Constitution forbids the states to deny any citizen the rights granted by federal law. It also defines how citizenship is acquired an
Does anyone know how to photoshop a pic that will look legit