jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

To make orange paint, Pedro mixes red paint and yellow paint in the ratio 3:2. If he uses 8.5 gallons of yellow paint, how many gallons of red paint does he use
The Ferris wheel at the Puyallup Fair2 has a diameter of about 70 feet and takes 3 minutes to complete a full rotation. Passengers board from a platform 10 feet
if 1 is a solution to g(x)=0 what I'd the other solution
A rocket carrying fireworks is launched from a hill 80 feet above a lake. The rocket will fall into the lake after exploding at its maximum height. The rocket's
how to change 4.1 into a decimal?
Which of the following would have supported the actions shown in this cartoon during Reconstruction? Radical Republicans Ku Klux Klan Northerners Freedman's Bur
What change did the Aryans bring to India? a. they brought hinduism with them b. they replaced a peaceful culture with a warlike one c. they brought sanskrit wi
Why did the Founding Fathers include the Bill of Rights with the Constitution
what amendment gives us protection against the national government's doings things not listed in the constitution
What fraction that is less than 1/6