iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following tasks should be performed before measuring the mass of any object on a triple-beam balance? A. Make sure that all the counterweights a
In order to start a business, a student takes out a simple interest loan for $7000.00 for 6 months at a rate of 8.00 %
15/15 as a whole number
Kelli is a software engineer for an electronics firm. she reports to the manager of software engineering but also works on a new product development team and re
What is the capital gains tax?
A group of people who force others to her or humiliate themselves is it in Kenchen into the group is committing which of the following 1. violence 2. Bullying
A projectile is launched horizontally from a height of 8.0 m. The projectile travels 6.5 m before hitting the ground.
lisa wants to make at least $300.00 selling candy. Hard candy cost $3.00 per piece and chocolates cost cost $6.00 per piece. How many pieces of each type of can
The practice of counting slaves as fractional "persons" for representation in the house of representatives is known as the _____ compromise.
As a reaction to the FTA signed in 1988, many Canadians _____.