gmartine0488 gmartine0488
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Heinz spent 12 dollars on 30 tokens for the field trip. What was the cost of 12 tokens

Respuesta :

cdelaney16
cdelaney16 cdelaney16
  • 01-02-2022

Answer:

$4.80 for her 12 tokens. That means that each token was worth 40 cents.

Answer Link
molly1034
molly1034 molly1034
  • 01-02-2022
12 dollars - 30 tokens
Make the tokens into 1 first by dividing both sides by 30

0.4 dollars -1 token
Then times the both sides by 12 because you are trying to see how much 12 tokens are


4.8 dollars - 12 tokens


Which means the answer is 4.80 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Help please!! Dying at school right now.
Need help with this math problem
Amy has 20 quarters.sodas cost $.75 write an expression for how many quarters Amy has left after buying D amount of sodas
Please help me with this. Just number 3
If f(x) = 2х2 – 10, find f(5). О1) 90 O2) 10 О3) 7.5 O4) 40
The speaker in the poem "as i grew older" says that the wall created a shadow. in what lines does he identify his own dark color with the shadow? what does the
Need help answering this question tysm! (Picture attached)
Write the equation of the circle with center(-3,-2) and (4,5) a point on the circle
3. Which of the following would make it least appropriate to run a dependent/paired samples t-test? A. Your outcome is continuous b. Your predictor includes thr
How many grams of chlorine gas are needed to make 117 grams of sodium chloride? Given the reaction: 2Na + Cl2 → 2NaCl