madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Nine more than half the number n is no more than -8. Find n. Write an inequality and then solve.
8 players share 7 oranges... What fraction does each player get?
What does as a rule of thumb mean?
narrative of the life of frederick douglass reread lines 243-253 what effect might this description have had on douglass readers?
Which dimension deals with common sense and decision-making? physical spiritual social intellectual
What are two ways to increase frictional force?
solve... simplify this radical expression √216v
What is the meaning of incorporated?
what is the primary pigment found in the chloroplasts
How many metres in 3/4 of 1 kilometer?