hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

how is the volume of the cone related to the volume of the cylinder
find the slope of the line that goes through the points (-15,70) and (5,10) and (2,7) and (6,3).
I an confused need help on number 6
The Chinese knew how to produce silk by about 2700 B.C. A. True B. False
i really need 8 to 10 sentences on respect im only in gr9 can u keep it simple
Electron Lender or borrower? i need to know if these elements lend or borrow electrons. -sodium -phosphorus -potassium -oxygen -iodine -cesium -bromine -sulfur
what was the battle cry of the colonists
Choose the correct answer: 1) If I want to communicate with a foreign friend, I .... rather e-mail him. (will-am-would-can) 2) It's dangerous to look at the sun
can you express 9/9 as a mixed number why or why not
36.8% of what number is 28.52