aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

If a firm has a debt ratio of 54%, what is the firm's debt to equity ratio?
Combine the words Luxury + ous
How is the conflict in the poem “Exile” by Julia Alvarez resolved?
Help please. Due tomorrow. It'll be great if you show a picture of the work
describe how the declaration of independence has been a guiding force in U.S. history from 1776 until today
(3 x 10^6) x (3 x 10^ 5)
A fish feeds on algae in a pond. As a result, there is an energy transfer between trophic levels in the ecosystem. What is the name of the cellular process tha
what are some challenges that land locked countries might face that countries with coastlines do not
An example of a scalar is ___ and an example of a vector is ___. Question 12 options: velocity; displacement speed; velocity velocity; acceleration distance; s
a wedding caterer has made 99 cups of fruit salad to serve to guest. a serving is 5/8 cup. How many guest will the fruit salad serve