joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Which word does not represent a type of behavior? A. patrimonial B. naive C. pedantic D. puerile
Most of the ATP made during cellular respiration is produced in which organelle?
Fiona uses 256 fluid ounces of juice to make 1 bowl of punch.how many fluid ounces of juice will she use to make 3 bowls of punch?
How were immigrants’ experiences different at Ellis Island than Angel Island? a.Most immigrants left Ellis Island very quickly. b.More people with medical probl
Use the substitution method to solve 3x-5y=-8 and x+2y=1
What are discretionary calories
in which ways did taft helped conservation efforts and child labor problems
Benjamin paints and sells his art work at art shows. He charges $56.25 for a large painting. He charges $25.80 for a small painting. Last month he sold six larg
How did Herbert Hoover view the U.S. economy as he campaigned for President in 1928?
what kind of relationship would a mouse and a rabbit have