nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How do I do this math problem
The plant indigo was valued as a plantation crop because... A. It grew naturally in the swampy, lowland regions of Virginia. B. It produced a grain that the col
Translate and solve the sum of -9m and -10m is -95
Which expression is equivalent to 4sqrt x^10​
PLEASE HELP lines m and p are cut by the transversal n. determine the value of x. write the measures of the six angles. show all work
D AC with C B AB E A } Which of the following correctly identifies the country marked as "C" above? O England o Germany O Spain France
which phase contains figurative language
A ball is launched upward at 26 ft/sec from a platform that is 12 feet high. When will the ball hit the ground
to obtain a disabled placard you must have: Proof of impairment Proof of inconvenience Proof of disability Proof of eligibility
When jayden applies the hydrogen peroxide to Chloes dark hair, the melanin pigments in her hair will be