goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

8. Generalizing Who were the Federalists and what were their arguments in support of the proposed Constitution?
Which action was a result of Anne Hutchinson publicly questioning the teachings of puritan leaders?
Is there hope in every situation? Why or why not?
What is the connotative meaning of the underlined word in the excerpt? a lavish event a humiliating sight an unexpected happening an entertaining performance.
I need help on this please help
Neural impulses are transmitted to bipolar cells when light energy enters the eye and triggers ________ in the rods and cones.
I agree to hire you for 30 days. You can decide between two methods of payment: either (1) $1000 a day, or (2) one penny on the first day, two pennies on the se
A pet shelter 42 kittens for adoption at the beginning of the week by the end of the week there were 21 kittens left find the percent decrease
HELP ASAP Solve for the measure of ∠PMR
Find the slope between the following points. Make sure you simplify!!: (-5, 8) and (-11,8)