ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

How many electrons are in a neutral carbon-14 atom?.
In the excerpt from Chapter 5, what does the author's portrayal of Dede reveal to the reader? Dede's admiration of Minerva's assertiveness Dede's surprise at Mi
Why is time management an important part of the writing process? A. Papers can take up to three hours to write, so you have to budget that into your week. B. Yo
How do they keep people from suffering on Camazotz
As the force increases, the ________ increases, too.
find the missing term 5:13 = 3:
the ratio of the radiii of two wheels is 3:7 what is the ratio of their circumferences
im so confused pls help
Find the surface area of the cylinder. Use 3.14 for pi. Do not round the answer. And use S = 2πrh + 2πr^2PLEASE HELP ME
Which of these terms best describes Aish? A. the suppressed heroine B. the heroic protagonist C. Tonya's character foil D. a round character E. a static ch