promsovantithmolika0 promsovantithmolika0
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada


Su Li has 13 kg of almonds costing $5 per kilogram.
How many kilograms of cashews costing $12 per kg
should be added to get a mixture of the two nut types
costing $7.45 per kg?

Respuesta :

maheshbhattarai201
maheshbhattarai201 maheshbhattarai201
  • 05-03-2022

Answer:

169/7 kg of nuts should be used

Answer Link

Otras preguntas

Why has the recent climate been beneficial for human human civilization.
12. Linda walks through a road. If her walking speed increases from 1 m/s to 1.5 m/s, she will complete the walk 200 s earlier. Find the distance travelled by L
What characterizes the period of life represented by the soldier? (NOT C) "The Seven Ages of Man" by William Shakespeare All the world’s a stage, And all the me
How will weathering and erosion most likely affect the Grand Tetons over the next 9 million years?
2. If newscasters begin reporting on an earthquake in Beljing at 4 a.m., at what time will viewers in New York see the coverage?
What is the gravity of earth?]
Please write the correct answer and measure the bat please
Did all Southerners agree with slavery? Did all Northerners want to abolish it? Explain your answers.
A pizza shop has available toppings of anchovies, bacon, mushrooms, onions, sausage and olives. How many different ways can a pizza be made with 3 toppings?
Which quotation from the poem "Ellis Island" supports the theme "Immigration to America did not answer everyone’s dreams”? a. Lands of those who followed / the