dianapilarvarela08 dianapilarvarela08
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

help

un productor de cafe ha vendido 250 kg a 18 cada uno.si sus costos de produccion ascienden los 2800,cual ha sido su ganancia?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 04-03-2022

Answer:

ganancia $1700

Step-by-step explanation:

250X18 = 4500    (ventas)

 costo  2800

 ganancias = ventas-costo

 4500-2800 = 1700

Answer Link

Otras preguntas

Aligning a graphic relative to the _______ is usually the best choice because it ensures that you don't accidentally position a graphic outside the page margins
You are in the middle of a large field. you walk in a straight line for 100 m, then turn left and walk 100 m more in a straight line before stopping. when you s
4a-|3b+2c|solving equations involving absolute value please help
how many times graeter is the 7 of 6,770 then the 7 in 670
what was the purpose of earldoms
how does the underlined word function in the sentence we started recy
What did Fermi mean when he said, "The reaction is self-sustaining"?
who was the first to write about nerves in the teeth
Which of the following strategies is part of a pre-reading plan? (5 points) prepare postpone part plan
Which star is hotter,but less luminous, than polaris