agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

(PLEASE HELP QUICKLY GIVING BRAINLEST TO THE CORRECT ANSWER)Identify each source as a primary or secondary source by selecting the correct drop-down. a short st
Why were immigrant families forced to take low paying industrial jobs in late 2800s
Please helppppppppppppppp
Code Problem 1 in Python 2. Problem 1 A deposit of d dollars is invested at r interest rate (compounded continuously) for t yields: y(d, r, t) = de^rt y(1000, .
0.25x−1 1/6 =2 1/3 solve for x please answer correctly
What is the term used to describe a network system in which many paths exists between any two devices? A. Latency B. Protocol C. Redundancy D. Abstraction
What is the decimal multiplier to increase by 4.3%
Kevin is taking a two-part test in social studies Part 1 is multiple choice and worth 60 points. Part 2 is an essay portion and worth 40 points. He must earn
Read this excerpt from "Painting Freedom on the Walls." When a wave of Mexican settlers began to come to San Diego in the 1890s, many of them made their home in
5 details of the colorful fruit bowl