777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Which element is malleable and can conduct electricity in the solid phase? (1) iodine (3) sulfur (2) phosphorus (4) tin
if a 36 inch yardstick casts a 21 foot shadow, how tall is a building whose shadow is 168 feet? Draw a picture with two similar polygons.
U.S. President for most of WW II
Which statement correctly describes two forms of oxygen, O2 and O3? (1) They have identical molecular structures and identical properties. (2) They have identic
What is my weighted grade please explain how it's done. Class work is 35% of grade I have a 94 Homework is5% of grade I have a 100 Test is 25% I have a 80 What
Solve: 2a-3b=52a−3b=5 a+b=10
What was a major result in the Civil War?
Figure PQR is an equilateral triangle with a semicircle added to its base. What is the perimeter of figure PQR? Use 3.14 to approximate pi.
Which sentence correctly uses an objective case pronoun? A. You and him did a wonderful job decorating the house. B. The players in the outfield are Lisa, her,
Which describes a contribution that classical Greece made to modern Western civilization? A. scientific theory of relativity B. belief in one deity C. elect