27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Define ten percent plan
Who was the only philosopher to not agree that power belonged to the people?
how can we learn the most real part of ourselves through literature? ​
What is the value of the expression 2x²- 3x + 7 when x = 3? *
. Pituitary gland (hypophysis): The size and shape of a pea; produces hormones that stimulate other endocrine glands. 2. Adrenal medulla: Is part of the sympath
Based on these units, select any of the following expressions that could be valid expressions?v=a/tt=3√d2/vad=ata=d/t2a=√vd/t3v=at
Read the underlined phrase. What is the most likely reason the poet includes this metaphor? to tell about the way that Frida’s hair moves to indicate that Frida
The Palue of the digit in the hundredths place is times as great as the digit in the tenths place. Work it out hop
Do you think the Portuguese explorers were better than Christopher Columbus? Explain.
What hardships did you experience over summer break