CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

Hello i need answers to this, please and thank you! i will give brainlist ☺️
Which point lies on the line with point-slope equation y- 2 = 5(x - 6)? A. (-6, -2) B. (6,2) C. (-6, 2) D. (6,-2)
The width of rectangle is 7 less than twice the length. If the perimeter of the rectangle is 43.6 inches, what is the area of the rectangle?
How many 1/2 are there in 6/4
For the linear equation y=-10+5x the x intercept is ?
What is the value of x in the equation 2.5-0.25x=-3? -22 -1.1 1.1 22
[Pic] Name a face of the solid.
Match each ion with the noble guess whose electron configuration it shares
What powers does the Constitution grant the executive branch?
help please Can you review?​