fabtatirddunnet fabtatirddunnet
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

What is the total cost of 0.5 pound of peaches selling for $0.80 per pound and 0.7 pound of oranges selling for $0.90 pet pound?

Respuesta :

RCIII RCIII
  • 04-02-2017
The total cost for peaches is $0.40 you get that by (0.5)(0.80) as for oranges (0.7)(.90)=$0.63 so $0.40+$0.63=$1.03
Answer Link

Otras preguntas

Consider the equation - 3x2 + 27x - 63 = 0. What is the discriminant of the equation?
Driving is a ____ business. a) safe b) daring c) boring
this is due tomorrow at 8 pls help
In the Lincoln Grade School, 200 students are in the first grade, 150 are in the second grade, 300 in the third grade, 250 in the fourth grade, 200 in the fifth
answet please and please show work
Eight times x is less than or equal to 29 Translate the sentence into an inequality
can some one answer this question please show work
In ΔWXY, y = 8.6 cm, x = 8.5 cm and ∠X=100°. Find all possible values of ∠Y, to the nearest 10th of a degree.
how do i get my math grade up ​
AB - CD + 2D x A x (AC - BD also i know it says im old but im in middle school b=4 a=3 c=6 d=2