AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the arithmetic series 18 sigma t=1 (5t-4) A. 783 B. 1,566 C. 819 D. 86
The treaty of versailles which ended world war 1 contained a clause tha blamed the war on
If k=100 - 4n what’s the value when n=60
Please help me. I'll respect you forever! ( I'll give brainliest at the best) a) In a game, one gains 5 points for every won round and loses 3 points otherwise
do you have to be 18 years old to join a political party in Canada?
a typical top fuel dragstar has a mass of 900 kg what is the force applied to a dragstar by the static friction of the strip the pushes it down road? f = ma
PLEASE ANSWER + BRAINLIEST!!! Hassan writes an algebraic expression with four terms. The x-term has a coefficient of 2, and the z-term has a coefficient of -1.
Help. will give brainliest answer!!!!!
In the cat, the head is _________ to the tail, whereas in the human the head is ________ to the gluteal region (buttock).
A. 3/22 B. 3/7 C. 8/15 D. 8/11