piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

When two movable joints meet at a joint, their ________ do not touch one another.
What event had weakened Florida’s economy immediately before the start of the Great Depression? A) the freezing of orange trees B) the end of Florida’s land bo
how to find the exponential function y=ca^x, with points (1,2) and (2,1)
Does 7 come before 10 and 12
Stephen Thublin invests $1,000,000 in a 45-day certificate of deposit with 6.55% interest. What is the total interest income from the investment?
What was the first civilization name of the Indians?
Landon wrote that 3−2.6=4. Which statement about his answer is true?
How many neutrons does element X have if it’s stormy umber is 33 and it’s mass number is 95?
why did benjamin martin not vote for south carolina to start a militia
what can you guys tell me aboutyellow journalism and the U.S. involvement in the Spanish-American War.