Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

Which word best describes the overall tone of "the censors"?
What are the similarities between the government in ancient greece and our current us government system?
Greatest common factor of 24xz2 and 8yz
What is the fact about kangaroos ecosystem?
Why Is the product of 3/5 and 250 smaller than 250?
how do you solve this problem? 47 Fahrenheit =
What was another name for the spanish navy in 1588?
What number do you get when you multiply all of the numbers on a phone's number pad?
Matt uses 3 tablespoons of breadcrumbs in his recipe for turkey meatballs. Today he must double the recipe. His tablespoon measuring spoon is dirty so he will u
A bag contains 2 white marbles, 4 blue marbles, and 6 red marbles. if a marble is drawn from the bag, what is the probability that it is not white?