hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Decrease £120 by 45%
how do I solve 9 1/9 - 5/6
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If 1,750 tickets were sold for a total of $7,100, how many children’s tickets were sold? Can someone e
BY using eight eights  and addition only can you make 1000?????/
Which of the following occurs during anaphase I of meiosis? (A) Formation of tetrads (B) Separation of homologous chromosomes (C) Crossing over (D) Separation o
Decrease £120 by 45%
You are given two solid materials one that is organic and one that is not organic. Describe three tests you could perform to help you decide which is which.
How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
How was Martin Luther King a significant figure in the Civil Rights Movement?
How many seconds in 2.6 days