kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality (24x+4)^-1<0
During the first phase of the American Revolution, most major battles took place near the cities of Boston, New York, and Philadelphia. Why would controlling t
Should mild traumatic brain injury patients be tested for cognitive deficits in the emergency department?
What does CPL stand for
You buy 8 gallons of gasoline at p dollars per gallon and pay $23.20. Write an equation to find the price of one gallon of gasoline. Then find the price of one
Look at all the measurements in model 4. when a number in scientific notation is changed to expanded notation, are any of the added zeros significant
Which regions on the periodic table can adopt positive and negative oxidation numbers?
which word or phrase correctly completes this sentence ana_ panamá
Describe one method you can use to write a fraction as a decimal.
Write in the standard form a+bi (-4+8i)-(7-4i)