paigedice1674 paigedice1674
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

My car averages 35 miles to a gallon. when the price of gasoline is $3.09per gallon, what was the cost per mile

Respuesta :

jesss2021
jesss2021 jesss2021
  • 02-09-2017
3.09/35 hope that helps !
Answer Link
vilnius vilnius
  • 31-07-2018

you want dollars per mile

so you need to divide the 35 and 3.09 in such a way that and units cancel out

(dollars/gallon)/(miles/gallon)=dollar...

[tex] cost per mile =(3.09)/(35)=0.088 [/tex]

it cost about 0.088 dollars per mile

Answer Link

Otras preguntas

Determine the area of the trapezoid a. 16b. 32c. 24 d.8​
quadratic functions
The diameter, D, of a sphere is 18.8m. Calculate the sphere volume, V. Use the value 3.14 for pi
F(x) = 16x^5 Linear or Non linear (NO LINKS PLEASE!)
a crane lifts four pallets of bricks each of which weigh 5000 N. the crane lifts each pallet a height of 30m. the crane takes 4 minutes to do this how much usef
Relate the strength of a weak acid to the strength of a conjugate base. It’s a textbook question :/
Read Robert frost's ''the road not taken "what two themes are expressed in the poem
I dont understand this so Please help me
2. How many students are there in Katy's study? Write your answer in the space below.
Batalla de lepant cronologia preparatius par a la batalla la batall resultat de la batalla consqüències