sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

Does 22/7, -3, V17, 16/5, or -4.5 come first when the numbers are listed from least to greatest? Explain.
How were horses reintroduced to North and South America in the early 1500s?
6. If the spider rotates 135 degrees at each step, how many degrees does she rotate in total to create the eight-pointed star? (1 point)
is seawater an element, compound, or mixture?
Definition: This agreement between the French and British ended the Seven Years War/French and Indian War
The term doctor comes from Latin and means what?
M is an example of all of the following excepta terma variablean expressiona constant
what should be done to improve the health condition of the people in rural areas?​
What is one way that business writing is different from argumentative writing? A. Business writing uses a specific structure, while argumentative writing isn’t
PLEASE HELP Find the Value of X in the given right triangle