shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Order from least to greatest: -5, -17,3, 0
IF YOU ARE GOOD AT MATH I NEED YOUR HELP REALLY BAD ATM . THIS CAN ALSO HAVE MORE THAN 1 ANSWER :)
There is a line that includes the point (9, 1) and has a slope of -8. What is its equation in point-slope form?
Segment AE is congruent to segment EB Segment DF is congruent to segment FC Segment AD is parallel to segment BC Segment AB is not parallel to segment CD AD=(x^
fill in the blanks The x coordinate of B is blank The y coordinate of B is blank The ordered pair of point B is blank
pls help me with this I'm not great with functions thx
Explain why weather and climate is important to you?
The primary objective of the pharmacy technicians
need help finding angles 1,2,3,4,5!!!!!
Given the following System of Equations what is the FIRST step when solving? y=2x+3 y=3x+1