ambertingen5382 ambertingen5382
  • 02-10-2017
  • Business
contestada

A grocery store sells grapes for 1.99 per pound you buy 2.34 pounds of the grapes how much do you pay

Respuesta :

andriansp andriansp
  • 09-10-2017
The answer to this question would be: $4.66

In this question, the grapes price is $1.99 per pound and you try to buy 2.34 pounds of grapes. Then you need to multiply the price with the weight of grapes. The calculation would be:

total price= price per pound * grapes weight(in pounds)
total price= $1.99/ pound * 2.34 pounds= $4.66
Answer Link

Otras preguntas

The two alternative forms of a gene are
How does hunger affect our behavior?
Rasputin had influence over government decisions when he was close to the Czar's family. How does this support the claim that the government was corrupt?
I need a answer to this problem asap please help
PLEASE HELP ASAP! you WILL get BRAINLIEST! Forty years ago gasoline cost $0.30 per gallon on average. Ten years ago gasoline averaged about $1.50 per gallon. Wh
1) I dyed my hair green because I wanted to make a statement. I didn't think that statement would be, "Search my backpack!" A police officer stopped me and said
factorise a^4 -(a+b)^4
What’s 29.142857 in simple form
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Find the cosine of ∠G. Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest hundredt
Can you simplify the equation 64x(squared)-112x+49