peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is TRUE? Fat provides insulation for the body. Fat is an energy source. Fat is essential for some metabolic functions All of the above
Members of the team know their boundaries. True ot False
4^(4x-1)=32 How do I solve this problem? Do I do 4 to the fourth power first?
the legs of a right triangle measure 10 inches and 4 inches. what is the area of the triangle?
What theme is present in the following excerpt?"You must suffer me to go my own dark way. I have brought on myself a punishment and a danger that I cannot name.
HIV be transmitted by: semen in the anus
which of these is an advantage of mri over ct scan
A billiard ball strikes and rebounds from the cushion of a pool table perpendicularly. The mass of the ball is 0.38 kg The ball approaches the cushion with a ve
What is the rule/output?
Find the accumulated amount of the annuity. (Round your answer to the nearest cent.) $1000 monthly at 4.6% for 20 years.