kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

100 2 4 -5-4-3-2-4 1 2345 -3- 900 4 Which function represents g(x), a reflection of f(x) = 4 across the x-axis? O g(x) = -4(2)* g(x) = 4(2)-* g(x) = -4 g(x) = 4
The scale of a timeline is generally unimportant. please select the best answer from the choices provided t f
Beth gets a sum of 5 when she rolls two fair number cubes. What is the probability that one of the fair number cubes is a 1?
You'll rely very heavily on _____ in the analyze stage, which distinguishes six sigma from other quality programs
am in a test please help, Which of the following are NOT part of Canada's human rights past? Select one: a.White people had Black people as slaves. b.The govern
Book on Language made From Pi or π
The equation of a circle is given below. Identify the radius and center. Then graph the circle. x²+(y-2)² =25
EASY POINTS EVALUATION
Which graph represents exponential decay? ty 80 60 40 20 80 60 40 20 2 1 2 3 80 60 40 20 ty O 2 3 x 80 60 40 20 ty 1 2 3
Which is the best way to revise the sentence to include more precise wording? Modern novelists often expand to other genres, such as screenwriting. Modern write