ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

When methyloxirane is treated with HBr, the bromide ion attacks the less substituted position. However, when phenyloxirane is treated with HBr, the bromide ion
Describe the causes that led to the fall of the Roman Empire
Three more than the product of a number and 2 equals 8.
Which scenario shows the most logical reasoning?
I need some help can anyone help
explain why space is such an important concept of art ?how did ar change following the invention of perspective
BRAINLIEST FOR 1ST ANSWER HELP ASAPThe heights, in feet, of the trees for sale at two nurseries are shown below.Yard Works: 7, 9, 7, 12, 5The Grow Station: 9, 1
What is the width of the terarium? pause Help 15 inches 9 inches A3 inches B. 4 inches c. 7 inches 8 inches
please help!!! determine whether the question is a statistical question. Explain 1. how many hours do sixth grade students sleep per night? 2. how many countrie
Molly is making a scale drawing of her bedroom.The length of the room is 1.2 times the width. If Molly drawing is 15 inches long,how wide is the drawing