hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Social class, gender, race, and ethnicity are aspects of one's life that fall into the category of social location. a. True b. False
To which branch of the government does the power to interpret laws and apply the constitution to the law belong ?
In development, neurotrophins ____. during adulthood, they ____.​ ​preserve neurons; produce apoptosis ​produce apoptosis; increase neuronal branching ​facilita
The fruit tastes ? In the above sentence, the blank must be filled with A. a conjunction B. a preposition C. an adjective D. an adverb E. None of the ab
If earth didn't rotate what would be one major obstacle life would have to overcome
hello please help me Which pollutant is a constituent of soot? A. methane B. black carbon C. HFCs D. POPs E. tropospheric ozone
Who Is the founder of sociology
The liturgy of the mass is divided into two parts, which are called the
An urn contains 7 red marbles and 12 blue marbles. if we randomly take 5 marbles without replacement, what is the probability that at least one will be blue?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!