daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

Consider the function f(x) = x2 + 2x – 15. What are the x-intercepts of the function? Left-most x-intercept: ( , 0) Right-most x-intercept: ( , 0)
Blank occur when the partially positive blank attract partially negative atoms nearby examples include the blank
Help Please!Which of the following statements is NOT true?A) Consuming high sugar food right before exercising will give the body a boost of energy for your wor
Write an equation that represents Boyle’s law (the volume of air varies inversely with the pressure). Use k for the variation constant.
how many genes must interact to produce a trait​
1) The population of elephants (y) on a game reserve after (t) years follows the following equation: y = 300(1.02)t Is the population increasing or decreasing
Which of the following events foreshadows that something will happen after they put Madeline in the casket, in a tomb at the house? The fact that Roderick and
Add or subtract.(m? - m - 3) + (m-4)A. m^2 +m-1B. m^2+ 2m - 7C. m^2-7D. m^2 -1​
The meaning of New retail is?
list the ways you can preserve soft tissue as a fossil