valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

1 + 4 = 5 2 + 5 = 12 3 + 6 = 21 8 + 11 = ?
Why are divergent plate boundaries called constructive
write a program to display the following series of numbers 10 20​
Can someone help me with numbers 7-10 and plzzz show work I’ll give extra points plzzz
Mutiply (4x^2+7x)(5x^2-3x)
QUESTION 19 The round "Row Row Row Your Boat" is an example of homophonic texture. True False
I need help with this
How are oceanic plates and continental plates connected to tsunamis?
You need to earn at least $1700 in order to afford a special vacation. You've found 2 part-time jobs: painting fences at $12/hr and managing a laundry mat for $
PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Find the cosine of ∠G. Write your answer as an integer or as a decimal rounded to the nearest hundredt